skip to Main Content

Kémkedhetnek az okoseszközeinken keresztül

A nagyobb biztonság és a kényelem érdekében vásárolt okoseszközök keverhetik bajba a használójukat, ugyanis a bűnözők az interneten keresztül rácsatlakozhatnak ezekre az eszközökre és megfigyelhetnek minket – figyelmeztet az Egyesült Királyság kiberbiztonsági vezetője.

Az Egyesült Királyság Nemzeti Kibervédelmi Központja az eszközök megfelelő beállítását javasolja a használatba vételük előtt, ugyanis a túl egyszerű jelszavakat a hackerek könnyen kijátszva figyelhetnek meg minket otthonunkban, méghozzá a tudtunk nélkül. Bizonyára sokukkal előfordult már, hogy a TV-n egy gyárilag beállított jelszót a 0000, 1234, vagy valami hasonló jelszóval fel tudták oldani. Ez akkor nagyon jól jön, amikor a meccset szeretnénk nézni, és ezzel megoldódik a probléma, azonban sajnos a hackereknek az IoT eszközök nagyrészének feltörésekor is hasonló „kihívásokkal” kell megküzdenie.

Több példa is ismeretes, melyekben a gyermekek vagy a vagyontárgyak megfigyelésére beszerelt eszközök a tulajdonosukat figyelték meg: az egyik hacker Télapóként beszélt egy lányhoz a hálószobájában az okoskameráján keresztül, egy idős házaspárt pedig 5 év alatt 70 különböző országból, ötezerszer figyeltek meg a biztonságuk növelésére beszerelt kamerákon. A többi okoseszköz sem kivétel: feltörhetők a gyerekeknek készült karaoke masinák és a kamerával ellátott, wifi csatlakozási lehetőséggel ellátott felnőtt játékszerek is.

Az IoT, azaz a „dolgok internete” (Internet of Things) hátrányai is megmutatkoznak, hiszen ahogy egyre több kapcsolt eszközt használunk háztartásunkban, a személyes kiber-veszély is növekszik, újabb feladatokat adva az adatvédelem és személyes biztonság területének. A legjobb példa az okoskamera: a lakásunk megfigyelésére és ezáltal biztonságossá tételéhez beszerzett eszközök gyártása során maga az eszköz biztonságossága egyáltalán nem prioritás a piac gyors meghódítása közben, csupán az, hogy minél olcsóbban tudják előállítani, és minél többet tudjanak eladni belőle. Egyes becslések szerint 2025-re több mint 75 milliárd IoT eszköz lesz üzembe helyezve a világon, ami óriási veszélyt jelent biztonsági és adatvédelmi szempontból, melyre egyébként már rengeteg kibervédelemmel foglalkozó szakértő is felhívta a figyelmet.

Három egyszerű lépéssel azonban nagyban csökkenthető okoskamerák esetén a támadások sikere:

1. Az alapértelmezett jelszó átállítása egyedire.
2. A szoftver aktualizálása.
3. A távirányítható funkció kikapcsolása, amennyiben nem használjuk az eszközt.

Az online gamereknek pedig router beállításokat is javasolnak: ilyen az UPnP („universal plug and play”) és „port-továbbítási” funkció kikapcsolása.

Nagyon előremutató azonban, hogy a szabályozók nemcsak a fogyasztókat figyelmeztették, hanem a gyártókat is tervezik kötelezni új szabályok betartására, valamint arra, hogy megfelelő védelemmel rendelkező eszközöket készítsenek.

Back To Top