207M büntetés a Google-nek az elfeledtetéshez való jog megsértése miatt
A Belga Adatvédelmi Hatóság (’DPA’) július 14-én 600.000 euró összegű büntetést rótt ki a Google Belgium SA cégre az elfeledtetéshez való jog megsértése miatt. Ez a DPA eddigi legnagyobb összegű bírsága, de közel sem a legnagyobb Európában. Nemrég írtunk róla, hogy a Francia Hatóság 50 millió eurós bírság megfizetésére kötelezte a céget, melyet hosszas jogi csaták után lehet, hogy tényleg meg is kell fizetniük.
Az ügyben egy belga állampolgár kérte a Google-t, hogy töröljön néhány elavult, rá vonatkozó keresési eredményt keresőjéből. Az eredmények linkjei olyan politikai pártok kommunikációjára mutatnak, melyekkel az állampolgár nem vállal közösséget. A Google megtagadta a kérdéses eredmények törlését keresőmotorjából, és ezzel a Hatóság véleménye szerint megsértette a GDPR 17., a törléshez való jogról szóló rendelkezését. A DPA itt ismét kiemelte, hogy a vonatkozó keresési eredmények régi cikkekre mutattak, melyek vádjait sosem lehetett igazolni, ezért aránytalan következményekkel jár az érintett számára.
Hielke Hijmans, a Hatóság vitabizottságának elnöke kijelentette, hogy a törléshez való jog alkalmazásakor egyensúlyt kell teremteni az állampolgárok információhoz való hozzáférési joga és az érintett jogai között.
”Bár a cikkek fontosak lehetnek az információhoz való jog szempontjából, azok igazolatlan tartalma és rágalmazó jellege miatt képesek lehetnek az érintett hírnevének rombolására” – mondta. A Hatóság véleménye szerint a Google mulasztást követett el, amikor az érintett kérésének nem tett eleget.
A DPA végül 500.000 eurós közigazgatási bírságot szabott ki a Google Belgium ellen a GDPR 17. cikk (1) bekezdés a), és a 6. cikk (1) bekezdés f) pontja, illetve további 100.000 eurót a 12. cikk (1) és (4) bekezdéseinek megszegése miatt. A Hatóság ezen felül utasította a Google-t, hogy 2 hónapon belül távolítsa el az ügyben érintett cikkeket a találatai közül és tegye belső ügymenetét átláthatóbbá, hogy egyértelmű legyen, kik az egyes adatkezelési folyamatok esetén az adatkezelők. Utóbbira azért volt szükség, mert a Google kétségbe vonta a panasz jogalapját arra hivatkozva, hogy azt a Google Belgium ellen tették, holott a kérdéses adatok kezelője a kaliforniai Google LLC. A DPA visszautasította a Google érvelését és kijelentette, hogy mivel a Google LLC és Google Belgium számtalan szinten kapcsolatban állnak egymással, az utóbbi felelősségre vonható az ügyben. Ez a döntés a későbbiekben még iránymutató lehet olyan hasonlóan nagy cégek esetén, akik ki akarják játszani az adatvédelmi hatóságokat azzal, hogy európai ügyfeleik adatait pl. amerikai telephelyeiken kezelik.